ولنتاینتم !

خب ... خدا را سپاس !   که این  ولنتاینه , والنتاینه , چیه ؟! همون ! بالاخره رفت پی کارش !

خوبست دیگر! یک مقدار مناسبات عربی را پاس می داریم, یک مقدار هم مناسبات غربی ! یک نوروز برایمان مانده ! البته با روندی که پیش گرفته ایم احتمالآ زین پس به جای نوروز , کریسمس را جشن می گیریم ! عید پاک چطورست ؟! بگیریمش؟!

 پنجم اسفند که " سپندارمذگان " است را به بند کفشمان " به قول ژوله " هم حسابش نمی کنیم اما بر خود حرام کرده ایم اگر یک { چیز } قرمز ، - حالا چی باشد مهم نیست . فقط هر چیزی که هست  قرمزش باشد -  را روی صورت طرف پرتاب نکنیم . آن هم در حالی که رویش نوشته ایم " ولنتاینتم ! "

در ایران کهن، یک جشن بهاری زنان بوده که در آن روز زنان از آزادی بیشتری برخوردار بودند و بویژه دختران «دم بخت» به همسرگزینی تشویق می شدند و از این رو این جشن را «مردگیران» می نامیدند.
سپس تر با نفوذ بیشتر مذهب این جشن نخست تغییر ماهیت داده و جشن زنان شوهردار شده و این دسته زنان در آن روز از شوهران خود به پاس یکسال پارسایی و خانه داری و شوهردوستی هدیه می گرفتند، تا اینکه همین نیز رفته رفته فراموش شده است.
ما که همه جوره پایه ی سپندارمذگان هستیم . اولندش  که زنه فقط کادو می گرفته و کادو نمی داده و دومندش  هم زنه کادو می گرفته فقط و سومندش هم چنان که ذکر شد و چهارمندش چون " ایرانی " است و ما هم به شدت مام وطن و خاک وطن و اینا!
ولیکن که  یه ابهامی است این وسط :
این جا که گفته دختران دم بخت بیش تر آزاد بودند و به همسر گزینی تشویق می شدند چه منظوری داشته ؟! شاید اون روز از گشت ارشاد خبری نبوده !  شاید اون روز تاکسی مرسی فراوون بوده ! شاید اون روز دختران تشویق می شدن برن تو ماشین پلاک سیاسی و بغلدست دبیر اول دفتر حفظ منافع آمریکا در سفارت سوئیس بشینن و هیچ احدالناسی هم چوب در آستین شان نکند ! خدا عالم است ! ما که نمی دانیم!
بوق بوق :
فکر کردی چون برام هیچ پیامی نیومده که بگه " ولنتاینتم ! " دستم سوخته و میگم ولنتاین  بو میده ؟! آره ؟! این جوری فکر کردی ؟! برو خجالت بکش !!!
در گوشی نوشت :
همه ی این حرفایی که در ذم ولنتاین گفتیم زر مفت بوده ! اگر کسی هدیه ای ، چیزی واسه ما خریده ، در همین کامنتدانی مان بگذاره . دستش هم درد نکنه ! ولنتاینشم!!!
 
 
 
/ 10 نظر / 3 بازدید
یکارمندانشجو

حالا که اینقدر شیر توشیر است و تاریکی و اینا! جای خواهری ولنتاینتم رهاجون!! این نوع ترکیبی است از سنت و مدرنیته شرق و غرب و کللن درهم است!!!

یکارمندانشجو

ما که مدت مدیدی است هی از دوستان و آشنایان می پرسیم این فوریه که میگن مصادف با کدوم ماه ما میشه تا ما هم بریم دنبال این یارو ولنتاین ولی هیشکی بهمان جواب درستی نمیده!! پس امروز بود....!![نیشخند]

سعید t

این هم هدیه ی ما: [قهقهه] [گل]

مرمر

[گل][گل][گل][گل][گل][گل] این کادوی ولنتاین شما. برایت می گذارم همینجا بیار وردار. در ثانی من با تمام گفته هات موافقم.[چشمک] ثالثاَ من می خوام سال بعد ضورت قرمز بدم. مهم رنگه شه دیگه. اخبار رو شنیدی که قرار بود در هند خانومها به دلیل مخالف با گروهی از تند روها شورت صورتی براشون بفرستن [نیشخند]

هستونک

آدرسمان كه اين بالا بصورت اتوماتيك خودش مي باشد درست است كه به ضرس قاطع! چطور بوده كه مي گين اشتباه بوده؟ ما از اين ولنتاين دل خوشي نداريم هم. اما با پي نويشت ها هم موافقيم [نیشخند] كادور هم :‌اي بابا كي داده كي گرفته ! [نیشخند]

هستونک

ضمنا تو مثل اينكه از لحاظ فرهنگي هيچ شرك 1 را نگاه نكرده مي باشي؟ در آنجا خره به ماده اژدها (گمانم از روي مادر فولاد زره ديو خودمان كپي برداري شده) مي گويد : « آي ... آن دمبمه ،‌جزو لوامز شخصيه » حالا در دوبله تحريف شده يا نه به ما چه مي باشد . ما طبق دوبله برداشت كرديم راست و دروغش گردن خودشان ! و بيشتر لوازم شخصي هم ناموسي مي باشد. اين جزو هيچ ديالوگي نمي باشد. مثلا مسواك و كيف آرايش ! از همه بدتر گوشي موبايل ! از دمب هم ناموسي تر! افتاد حالا؟

Alia

اين ولنتاين هم از اون توطئه هاي استكبار و استعماره كه ميخواد جووناي اين مرز و بوم رو به ماديات و واهيات مشغول كنه تا با استفاده از غفلت اونها روز سپندارمذگان بره واسه جي افش شوكولات بيگيره! مرگ بر...

مدیکوس

من به دلیل سوم با پایه سپندارمذگان هستم[نیشخند][پلک]

باران

سپندارمذگانت مبارک اینقدرم غر نزن دختر